23 Nisan ne zaman kutlanmaya başladı ?

23 Nisan nedir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile birlikte kutlanmaya başlanmıştır. Bu münasebetle her yıl Nisan'ın 23. günü, ülkemizde büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

23 Nisan 1920'de açılan TBMM'nin ilk ve tek amacı, ülkemizi düşman işgalinden kurtaracak olan bağımsızlık mücadelesini planlı ve iyi bir şekilde yürütmek ve bu amaçla yapılacak her türlü görevi yerine getirmekti. Bu yolda, yeni kanunlar ve düzenlemeler gerekiyorsa, TBMM ve meclis üyeleri bunu yapmakla görevliydi.

23 Nisan hakkında kısa bilgi

23 Nisan ile ilgili bilgiler

O zamanki ülke toprakları içerisinde yaşayan bir takım azınlıkların çıkardığı sorunlar ve düşman kuvvetlerine verdikleri gizli destekler (kısaca yaptıkları hainlikler) Türk Milletinin işini oldukça güçleştirse de, milletimiz azmi ve kararlılığı ile istenilen sonuca en sonunda ulaşmış ve cumhuriyetin ilanı ile özgür ve demokratik bir yaşam tarzına geçiş yapmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Meclisin açılış tarihi olan 23 Nisanın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, daha sonra bu bayram, 1981 yılından sonra çocuklara armağan edilmiştir.

23 Nisan ile ilgili bilgiler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilgiler

Sevginin, dostluğun ve dünya barışının önemini hatırlatan 23 Nisan Bayramı bütün dünya ülkelerince takdir edilmektedir. Atatürk'ün Geleceğin büyükleri dediği çocukların kültürel anlamda etkileşimde bulunmaları sağlanarak dünya barışının ne derece önemli olduğu mesajı verilmektedir.

 

Yurdun dört bir yanında, her yıl 23 Nisan'da geleneksel olarak Çocuk Şenliği ve 23 Nisan'a özel etkinlikler düzenlenir ve bu şenliklere dünya'nın birçok ülkesinden çocuklar da katılır. Böylesi günler, milli birlik ve beraberliğimizin ve neşemizin arttığı günler olarak görülmektedir.