Atatürk`ün Çevre İle İlgili Çalışmalarına Örnekler

Atatürk'ün Çevre İle İlgili Çalışmaları NelerdirAtatürk'ün Çevre İle İlgili Çalışmalarına Örnekler

Atatürk bir gün çiftliğe gittiğinde, Köşk'ün hemen yanındaki Ulu Çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Hemen bahçıvanı yanına çağırarak bunun nedenini sorar. Görevli bahçıvanın cevabı şöyledir: Ağacın dalları uzamış, binanın duvarlarına dayanmıştır. Aldığı cevaptan tatmin olmayan Atatürk, düşünülmesi bile imkansız olan bir emir verir.

AĞAÇ KESİLMEYECEK, BİNA KAYDIRILACAK

Görev İstanbul Belediyesine intikal eder. Belediye Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi sorumluluğu üstlenir. Ünlü bestecimiz Ferit Alnar'ın kardeşi olan Başmühendis Ali Galip Alnar (bazı kaynaklarda Ali Nuri Alnar olarak geçer) yanına aldığı teknik elemanlarıyla Yalova'ya gelerek çalışmalarına başlar.
8 Ağustos 1930 tarihinde önce bina çerçevesindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir. İstanbul'dan getirilen tramvay rayları döşenir. Santim, santim çalışılarak bina yapı altına sokulan raylar üzerine oturtturulur. Artık binanın raylar üzerinde kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılması aşamasına gelinmiştir.

Güzel ve sıcak bir yaz akşamında Büyük Atatürk ile birlikte, kardeşi Makbule Atadan, Vali vekili Muhittin Bey, Emanet Fen Müdürü Ziya bey ve Cumhuriyet Gazetesi Başmuhabiri Yunus Nadi nezaretinde bina 4.80 m. civarında kaydırılır. Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve Ulu Çınar ağacıda kesilmekten kurtulur.

 

Yeşil görmeyen gözler Renk zevkinden yoksundur.Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir  insan bile yeşillikler arasında olduğunu sansın.düşüncesiyle 1925 yılında bozkır ve bataklık olan araziyi aylığından ödeyek satın almış ve ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİNİ kurmuştur.Atatürk çiftlik alanının ormanlaşması için bizzat uğraşmış ve ülkenin yeni başkenti Ankara ya bir doğal güzelliği kazandırmıştır.Atatürk ün özleminin, tüm ülkeyi ağaçlandırmakve yeşillendirmek olduğu şu sözlerinden  anlaşılmaktadır,

Ormansız bir yurt vatan değildir Bu vatan çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer demiştir.