Atatürkün Kaç Kardeşi Var

Atatürkün Kaç Kardeşi VardırMustafa Kemal Atatürkün Kaç Kardeşi Var

En son ortaya çıkan belgelere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 tane  kardeşi bulunuyor. Her ne Kadar Atatürk’ün 2 kardeşi olduğu bilinse de  aslında ölen kardeşleriyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 kardeşi  bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın  Darüşşafaka’ya bıraktığı mirasta yazılı olarak duran ayrıntıdan ortaya  çıkartan Tarihçi yazar Murat Bardakçı mirası Darüşşafaka’ya bağışlamak  için bir şart koşmuş ve şart ise her yıl ölen çocukları için hatim  indirilmesini istemişti.

Atatürkün Kaç Kardeşi Var?

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza bey 1871 yılında evlenmişler ve altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Boysan Atadan ve Naciye isimlerini verdikleri çocuklar daha sonra çeşitli nedenlerle bir kısmı hayatını kaybetti.

Fatma, Atatürk doğmadan altı yıl önce, Ahmet ve Ömer de 1883 yılında Fatma gibi kuşpalazı denen(difteri) hastalığından ölmüşler. Naciye öldüğünde Atatürk yirmi yaşındaymış ve on iki yaşında ölen bu küçük kardeşinin ölümü onu çok üzmüş, içlerinde en uzun ömürlüsü Makbule hanım olmuş Atatürk’ten tam on sekiz yıl sonra 1956 yılında, yetmiş bir yaşında ölmüş.