Baki Cengiz Aygün Kimdir Kısaca

Baki Cengiz Aygün Biyografisi

Baki Cengiz Aygün Kimdir Kısaca

Banker Bako adıyla tanınan banker Baki Aygün'ün, 1987 yılında devlet bankalarını soymaya başladığı iddia edilip adı 1992'ye kadar birçok yolsuzluğu karıştı. Dolandırıcılıktan 3 yıl hapis yatan Bako, bankalardan kredi çekerken imza yerine papatya yapıp devleti küçük düşürmek istedi.

1992 yılında Mayıs ve Eylül arasında Emlakbank'ın Silivri Şubesi'nden Haksan ve İlba isimli şirketleri için 152, Altıyol Şubesi'nden Beko isimli paravan şirketi için 160 milyar lira olmak üzere toplam 312 milyar lira, Kartal Şubesi'nden ise Denge isimli şirketine 65 milyon mark kredi çekti.

Kredileri hiçbir zaman ödemeyen Bako hakkında davalar açılmaya başladı. Nisan 1996'da cezaevine giren Bako, aynı zamanda başka bir davadan 18 yıla mahkum edildi. 18 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Bako, daha sonra Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı suçtan yanlışlıkla tahliye edildi.

Bako, 21 Temmuz 1999'da Kadıköy'de yolda yürürken yakalandı. Bako'nun yakalanmasının ardından Sarıyer Cumhuriyet eski Savcısı Ertaç Giray'la telefon konuşmaları ortaya çıktı. Bako'yu evinde bir süre sakladığı belirlenen Savcı Giray hakkında "suç işleyeni saklamak" suçundan dört yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.