Bel Masajı Nasıl Yapılır

bel masajı nasıl yapılır resimli?
bel bölgesi masajı

Bel ağrıları insan toplumlarının en sık görülen rahatsızlıklarındandır.Bu nedenle pratiktede bel masajı çok sık yapılır.Bel bölgesinin önemli kasları olan M.Erektör Spniea ile dört köşeli kas M.Guattratus Lumborum kuvvetli bir fasya (fasia lumbodorsalis) ile örtülüdür.
   Yüzükoyun yatan hastanın ayak bilekleri altına silindir.,lordozu fazla olanların karınları altınada yeterli kalınlıkta dörtköşe bir yastık konur.
    Masör masaj yapacağı yanın karşı yönünde durur.Bel örflajı ,önce avuç içleri ve parmaklarla yüzeysel,dsaha sonrada derin etki için el sırtıyla yapılır.
                 
Örflaja sakrunumun alt ucundan ,kuyruk sokumu üzerinden başlanarak ,göğüs omurlarının alt sınırına,5. lumbal omura kadar çıkılır ve eller kalkmadan yanlardan geri dönülür.5-6 kez yenilemeden sonra petrisaja geçilir.Öncew örflajda olduğu gibi aşağıdan başlanarak parmaklarla deri ve deri altı dokusuna petrisaj yapılır.İkinci etapta masör sporcuya yüzünü döner ve sakrunum alt kısmından başlamak üzere tutabildiği kadar erektör kasları tutup kaldırdıktan sonra esneterek küçük parmak yönünde yukarı doğru 1. bel omuruna kadar yoğurur.(Enine petrisaj)Aynı yoldan petrisajla ger dönebileceği gibi yüzeysel örflajlada dönebilir.3-4 yinelemeden sonra yeniden örflaj yapılır ve frikiyona geçilir.Üstten desteklenen elle yapılan friksiyondan sonra gerekiyorsa topotmen ve vibrasyon yapılır.

Bel Masajı Nasıl Yapılır?

Bel Masajı Nasıl Yapılır?

Bel Masajı Nasıl Yapılır?