Burun Kanaması Deyip Geçilmemeli

Burun kanaması genelde zararsızdır. Ancak çok sık görülmesi halinde doktora başvurulması tavsiye ediliyor. Uzmanlar burun kanamasının yüksek tansiyon ya da pıhtılaşma bozukluğunun belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor.

Senioren Ratgeber adlı sağlık dergisinin yazı işleri müdürü yardımcısı Kai Klindt, prensipte burun kanamasını durdurmanın kolay olduğunu söylüyor. Klindt, ilk olarak nemli bir bezin ya da soğuk su torbasının enseye yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Ardından başı hafifçe öne eğip, buruna bir kâğıt mendil tutmak gerekiyor. Kanayan burun deliği beş dakika boyunca işaret parmağıyla hafifçe kapatılmalı. Bu süre içerisinde de kan pıhtılaşması başlıyor, vücut kanamayı kendi durduruyor.

Burun kanamalarının bazen yaşamı tehdit ettiğini belirten uzmanlar Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Burun kanamaları genel anlamda iki gruba ayrılmaktadırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar.