Çocuklarda görülen iştahsızlığın nedenleri ne olursa olsun Anneler bu durumdan gerçekten çok mağdur oluyorlar. İştahsız bir çocuğu doyurmak ve onu sağlıklı bir şekilde beslemek gerçekten çok zor bir uğraştır. İştahsız olan çocukların gerçekten sabırla eğitilmesi ve üzerinde ciddi düşünülerek çaba harcanması gerekiyor.

Çocuklarda iştahsızlık neden olur?

Çocuklukta görülen bazı mide-bağırsak sistemi hastalıkları ile iştahsızlık arasında yakın ilişki olduğunu biliyor muydunuz. Çocuklarda görülen bu sorunlardan en sık görülen reflü dür. Aslında reflü bir hastalık olmayabilir. Reflü mide içeriğinin zaman zaman yemek borusuna yükselmesidir. Mide içeriği yemek borusunda değişik yüksekliğe ulaşabilir. Üst düzeylere kadar yükselirse çocuk kusar.

Çocuklarda İştahsızlığın Nedenleri

Bu nedenle kusan özellikle de sık kusan küçük çocuklarda reflüden şüphe edilir. Bu nedenle birçok sağlık problemi göz önünde bulundurarak çocuğun iştahsızlığının nedenlerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

İştahsızlığın önüne geçmek için yemek yeme ortamları daha eğlenceli hale getirilebilir. Ayrıca çocuğun beğendiği ve besin değeri yüksek olan yiyecekler varsa, bir süre bu yiyecekler üzerinden çocuğa yaklaşılabilir.