E postayı kim buldu
E-Mail Kim tarafından bulundu

E-amail aşlangıçta askeri ve bilimsel kullanım için tasarlanmıştı. Ama daha sonra bilişim çağının vazgeçilmezi haline geldi. e-mail’in geçmişi 1971 yılında Ray Tomlinson ile başladı. Bilgisayar mühendisi olan Tomlinson, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı  için geliştirilen ARPANET (gelecekteki Internet) programında çalışıyordu. SNDMSG denilen bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamanın amacı, ARPANET kullanıcıları arasında bir mesaj sistemi oluşturmaktı. Başlangıçta, SNDMSG sistemi lokal olarak çalışmaktaydı. Yani, yalnızca aynı bilgisayar kullanıcıları birbirlerine mesaj gönderebiliyordu.
Daha sonra Tomlinson SNDMSG uygulaması üzerinde CYPNET adı verilen bir aktarım protokolü kullandı. Bundan sonra ARPANET ağı içinde herhangi bir bilgisayardan e-posta göndermek ve almak artık mümkündü.

İlk E-posta Mesajı

Tomlinson @ sembolünü sistemin kişileri birbirinden ayırt etmesini sağlayacak bir ayraç olarak kullandı. Tomlinson tarafından gönderilen ilk e-posta QWERTYUIOP oldu.

Tomlinson email’i buluşunun ardından, bu servis ARPANET üzerinde kullanılmaya başlandı. E-mail servisi ilk zamanlar FTP (File Transfer Protocol) dosya aktarım protokolü ile çalışıyordu. FTP, zamanla yerini SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) ye bıraktı.

e-posta, (e-mail) internet’in bulunuşundan oldukça önce  1970´li yıllarda ARPANET  üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.Modern e-posta sisteminin temeli ARPANET üzerinde atılmıştır. 1980´li yıllarda en popüler e-posta programı, UNIX sistemleri üzerinde kullanılan Sendmail oldu.

1988 yılında, MCI Mail satılacak ilk ticari e-posta programı oldu.

Alıntı