Özellikle çocuklar için ders çalışma ortamı çok önemlidir.Ders çalışılacak ortamın düzenli ve temiz olması ders çalışmayı daha verimli hale getiriyor.Çalışma odasının sürekli havalandırılmasına dikkat etmelisiniz.

En Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızın çalışma odalarında televizyon ve bilgisayar bulundurmamaya çalışın dikkatleri dağıtabilecekleri için odasında bu tür eşyalar bulundurmayın.Kendiniz için yada çocuğunuz için çalışma ortamı düzenliyebilirsiniz.Böyle bir ortam düzenlemek için aşağıdaki önerileri dikkate alırsanız oldukça verimli çalışma saatleri geçirebilirsiniz.

Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtıcı afiş, poster, yazı, resim, TV, bilgisayar CD, müzik seti, telefon gibi uyarıcıların olmamasına özen gösterin. Çalışma ortamının huzur veren, olumlu yönde etkileyen bir renkte olması çok önemlidir verilmli çalışabilmeniz adına.Çalışma odasının Aydınlatmasının gözü yormayacak ya da uyku getirmeyecek düzeyde olmasına dikkat edin.Çalışma odanızda yalnız olmaya çalışın dikkatinizi dağıtacak kişilerin olmamasını sağlayın.Çalışma odanızda bir saat bulundurun.Oda ısısının ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına özen gösterin. Çalışma ortamının ders dışı faaliyetlerde kullanılmamasına dikkat edin.Çalışmaya başlamadan önce temel ihtiyaçlarınızı giderin ayrıca ders çalışma masasında birşey yiyip içmeyin.

Bu yine çocuklarınız için çok önemlidir çalışma masasının pencereden uzakta olmasını sağlayın. Ders çalışılan masa ve sandalyenin sizi rahatsız etmeyecek ergonomik özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Masanızda sadece çalıştığınız dersle ilgili araç ve gereçlerin bulunmasına özen gösterin.