Gebelik lekeleri,Gebelik lekeleri nasıl geçer,hamilelik lekeleri,Gebelik lekeleri nasıl giderilir,gebelik lekelerine bitkisel çözüm

Gebelik lekeleri nasıl silinir

Gebelik lekeleri nasıl silinir?

Gebelik lekesi özellikle melasma denilen gebelik döneminde oluşan ya da hormon hapları ya da doğum kontrol hapları kullanılması sonucunda kadınların en çok yüz bölgesinde meydana gelen kahverengi, koyu kahverengi lekelerdir. Bunlar daha çok yüzde oluşur daha çokta esmer tenlilerde görülmektedir. Bunların tedavisinde lazer ile soyma yöntemi uygulanır. Kimyasal peeling tedavisi ile lazer tedavisine bir destek tedavisi ekleyerek olumlu sonuçlar alınmaktadır. Melazmaya yatkın kişilerin özellikle gebelik dönemlerinde ve doğum kontrol hapı gibi hormonal hapları kullandıkları dönemlerde, yaz aylarında yüksek koruyucu Ultraviyole A ve B'ye karşı en az 50 faktörlü koruyucu kremlerle güneşten çok dikkatli şekilde korunmaları gerekmektedir. Bu melazmaların önlenmesi açasından oldukça önemlidir.

Hamileliğin özellikle üçüncü ve altıncı ayları arasında, alınlarında ve yüzlerinde lekelenmelerin oluştuğu bilinmektedir. Peki tedavisi için ne yapmalıyız?

Hekimler bu hamilelik maskesini, chloasma (kloasma) olarak adlandırırlar.

Hamilelerin hormonal dengelerindeki farklılaşmalar sebebi ile oluşan bu lekeler, doğum ve emzirme süresince de kalır, buna karşılık regl sürecinin tekrar başlaması ile yok olma eğilimi gösterir.

Bu dönem içinde, C vitamini ağırlıklı beslenmek, güneş ışınlarından korunmak ve cilt temizliğini doğal yöntemlerden yararlanarak yapmak gerekir.

 

Lekelerin oluştuğu bölgeyi;
-Sabah akşam, Hatmi Suyu ile veya bu Bitkinin yapraklarını ve çiçeğini bir fincana üç tutam koyup demleyerek elde ettiğiniz Su yıkayın.

-Akhuş Ağacı özsuyuna batırılmış pamuk veya benzeri şeyler ile kompres yapın.

-Geceleri ezilmiş çilek ile lekeli bölgelere kompresler de yararlı olur.