Gebelikte Saç Bakımı

Hamilelikte Saç Bakımı

Gebe bir kadındaki en  belirgin değişikliğin karnının büyüyor olması, başka farklılık olmadığı demek değildir. El ayasının geçici olarak parlak bir kırmızılığa dönüşmesi, dişetlerinin şişmesi ve kanaması gibi vücudun pek çok yerinde değişiklikler olur. Saçlarda gebelikten  etkilenir. Gebelikte birlikte, donuk olan saçlar birden  parlaklaşabilir veya canlı saçlar cılızlaşabilir.

iyi bir beslenme de saçların ızın parlak görünmesine yardım edebilir. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla da saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Gebeliğiniz ilerledikçe saçların ızın kırılganlığı artabilir. Saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz.

Hamilelik döneminde sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlıları, portakal suyu ve rokayı bol bol almak gerekmektedir.

Anne iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülmekte, bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini göstermektedir.

Gebeliğiniz ilerledikçe saçlarınızın kırılganlığı da artabilir. Saçlarınızı kısa kestirerek dolgunluğunu koruyabilirsiniz. Bazı şampuanlarla ya da saç masajıyla saçınıza canlı bir şekil verebilirsiniz. Ancak endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Hamileliğiniz sonlandıktan sonra saçlarınız normal dengesine kavuşacaktır.

 

Hamilelik döneminde yeni ruh halinize uyan ve pratik bir saç modeli kesimlerini tercih edebilirsiniz, bu sizin zindeliğinizi arttıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Saç bakımı, boya, perma ve saç düzleştirme işlemi, birçok kimyasal maddenin kullanımını gerektirir. Saç boyalarında kullanılan kimyasalların çok düşük oranlarda deriden emildiği ve böbrekler yoluyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Birçok kadın hamilelik döneminde saç bakımı yaptırmaktadır ve bunun bilinen bir yan etkisi yoktur.

Bazı hekimler daha seçici davranmakta ve ilk trimester kontrolünden sonra saç boyatmaya ve bakımına izin vermektedir.

Hamilelik döneminde saç rengini değiştirmek; saçları boyatmak uzmanlar tarafından yanlış olarak kabul edilmemektedir. Çünkü piyasada bulunan saç boyaları ve akıcı boyalar birçok kez test edilmektedir.

Doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır.

Buna rağmen saçlarını boyatmaktan korkan anne adayları, hazır kına setleri gibi natürel boyaları uygulayabilirler. Beyaz saçlarınızı gizlemek veya köklerini boyatmak ve tedbiri de elden bırakmamak istiyorsanız, kuaförünüze saf bitkisel boyaların kullanımını sormanızda fayda vardır.