İnsan Vücudunda Dengeyi Sağlayan Organ Hangisidir?

İnsan vücudunda dengeyi sağlayan insanı dengede tutan eşsiz bir sistem bulunur.Nu sistem sayesinde insanlar  rahatlıkla kalkar yürür saatlerce ayakta durabilir koşabilir ve hiçbir zaman boşlukta hareket ediyor hissini yaşamaz.
Dengeli ve sağlam adımları vardır.

Beyincik Vücudun dengesini sağlayan organımızdır.Kafa tasımızın arka kısmında beynimizin alt kısmında bulunur beyincik.Beyincik Vücudumuzun dengesini sağlayan organımızdır.Beyinciğin üzerinde koruyucu beyin zarları bulunmaktadır ve iki yarım küreden oluşur. Beyinciğin Görevleri ve işlevleri;Öncelikle beyincik vücutta dengeyi sağlar,Kas gerginliğini düzenler göz kaslarının kontrolüde beyinciktedir.Yaşantımızı kolaylaştıran mucizevi denge sisteminin anahtarı uzayda kapladığımız yerin algılanmasıdır.

İnsan vücudunda dengeyi sağlamaya yarıyan tek bir organ değildir Dengeyi sağlamada beyinciğe yarıdmcı olan organlar;

Beynimiz aynı zamanda kaslarımız ve eklemlerimizi saran gerilme ve kasılmaya duyarlı dokulardaki duyu reseptörleri aracılığı ile de konumumuza ilişkin verileri almaktadır.İç kulak çok küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen çok önemli işlevlere sahiptir.Gözlerin hemen arkasındaki retinada özel duyu reseptörlerinin yer aldığı çubuk ve koni hücreleri bulunur. Bu reseptörler ışığa karşı duyarlıdır.