İnsanın Ayaklarının şişme nedeni
Ayaklar Neden Şişer

Sistematik nedenler:Yani vücudumuzun tümünü ilgilendiren sorunlar. Diyelim ki bir kişide  böbrek rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı varsa vücutta genel bir şişme  olacağı için yer çekimi ile bu şişme, aşağı doğru akacağı için en çok  ayaklar şişer.

Yüksek Tansiyon :Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla  böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların  idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere  neden olur.

Damar Tıkanıklığı : Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve  bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma  dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte  seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir.

Romatizmal Hastalıklar :  Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden  olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla  kendini gösterir.

Hamilelik :Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek  için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile  insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır.  Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir  durumdur.

Yanlış Ayakkabı Seçimi veya Burkulmalar :  Yüksek topuklu, ince burunlu ayakkabılar ile ayaklarımız travmaya  uğrar, kemikler de şekil bozukluğu oluşur. Zaman içerisinde ise eklemler  bozulur. Ayakların şişmesine neden olur.

 

Ayrıca; burkulmalarda, eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve  etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi  meydana gelir.

Yorgunluk : Sürekli oturan ya da sürekli ayakta duran kişilerin vücut sıvısı yavaş yavaş ayaklarda birikir ve zamanla ayak şişmesi oluşur.

Alerjik Nedenler :  Herhangi bir nedenle meydana gelen her türlü alerjik hadise ayak  şişmesine yol açabilir. Ayrıca bu bölgedeki ciltte meydana gelen  iltihabi paraziter enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları da, şişme nedeni  olabilir.
Ayak şişmeleri, eğer, hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler, burkulmalara bağlı gelişiyorsa normal kabul edilmektedir.
Ancak bu durumların dışında periyodik olarak şişen ayaklar bir takım  tehlikelerin habercisi olabilir. Mutlaka doktora  gidilmelidir.