Karın Şişkinliği Nedenleri
Gaz Çıkarma
Karın Şişkinliği ve Gaz Çıkarma İçin Öneriler

Karın Şişkinliği ve Gaz Çıkarma Nedenleri


Karın şişliği ile başlayan bir hastada, en sık rastlanılan neden gaz sorunudur. Bunun haricinde, karın boşluğu içinde su toplanması (Asit), karaciğer, dalak, böbrek büyümeleri veya karın içinde büyüyen urlar da karın şişliği yaparlar. Hamilelik anne adayı ve çevresindekilerin sevinç ve heyecanla gelişimini takip ettikleri ve bu nedenle doktora başvurmadıkları bir karın şişliğidir. Ancak, bazen kadınlarda hamileliğe ait ön, haberci belirtiler bulunmayabilir. Nadiren rastlanılan bu durumlarda, karın şişliğini farkedip endişeyle doktora başvuran kadın hasta, hamile olduğu müjdesiyle karşılaşabilir. Bunun aksine, karın şişliğini hamileliğe bağlayan bir kadının karın şişliğinin başka nedenlerle oluştuğunu öğrenmesi, nadir olan fakat rastlanılan bir durumdur. Yalancı hamilelik diye adlandırılan durumların varlığını da unutmamak gerekir. Şişmanlık da bir karın şişliği sebebidir.

Gaz sorunu
Hastalar gaza ait karın şişliğini hazımsızlık, şişkinlik, gaz, bağırsak seslerinin fazla duyulması, karın gerginliği, ne yersem şişiyorum şeklinde ifade ederler. Bazılarında geğirti, huy haline gelmiş geğirti veya gaz kaçırma şeklinde sorun olur. Çoğu hastada hastaca en önemsenen şikâyettir.

Gaz birçok sindirim sistemi hastalığında bir bulgu, bir belirti olarak karşımıza çıkabilir. Yarattığı şişkinlik hastayı huzursuz ve sıkıntılı kılar. Ancak bir bağırsak tıkanıklığı sonucu biriken aşırı miktarlarda gaz veya ameliyat sonrasını takip eden birkaç günlük gaz çıkartama-ma ve karın sisliğinin yarattığı endişe ve rahatsızlık, hastanın gaz çıkartmaya başlamasıyla hastayı rahatlattığı gibi hastalığın iyileşmesi açısından önemli bir habercidir ve doktor tarafından da büyük bir sevinçle karşılanır.

 

Sindirim sistemindeki gazın kaynağı nedir?

Normalde sindirim sistemimizde 150 mi. kadar gaz vardır. Bunun 50 ml.si midede, 100 ml.si ise bağırsaklarda bulunur. Bu gazların başlıca üç kaynağı vardır:

Yutulan hava (Aerofaji),
Bağırsaklarda gaz yapılması,
Kanda bulunan gazların kalın bağırsağa sızarak gaz oluşturması.

Karın şişliği ve gaz için doktor önerileri

Genellikle bir doktora danışma gereksinimi duymadan gazdan kurtulabilirsiniz. Besinleri yavaş yavaş çiğnemek, yemek yerken dik oturmak, gaz yapacak besinlerden uzak durmak gaz sorununu gidermek için yeterli olabilir. Bazı ilaçlar fasulye, bezelye gibi pişirilmiş bakliyatların sindirimini kolaylaştırabilir. Laktozu sindirmeye yarayan laktoz enzimi, tablet ya da damla halinde alındığında, laktozu sindiremeyen kişilerin süt ve süt ürünlerini tüketebilmesi sağlanır.