Kedi Korkusu,Kedi Korkusunu Yenmek,
Kedi Korkusu
Kedi Korkusunu Yenmek

Kedilerin hafızası çok güçlüdür. Hatta bu güçlü hafızaya rağmen işi şansa bırakmayıp çok korktukları yerlerde idrarlarını ya da dışkılarını kaçırırlar. Bu idrar/dışkı korkudan kaçırıldığı kadar unutulmamak istenen olay yerini de kokusu ile onlara hatırlatmak gibi bir işleve sahiptir.

Korku nasıl oluşur? Kedilerde korkunun oluşma mekanizması insanlarla benzerlik gösterir. Önce stres olarak başlar, sonra stres yerleşir ve kaygıya dönüşür ve kaygı da kalıcı bir korku halini alabilir, tabii ki strese sebep olan şeyin devam etmesi halinde. Ama bazen de ani bir olay korkuyu başlatır. Örneğin bir arkadaşımın evine camı kırarak hırsız girmişti ve evdeki kedileri de ne yazık ki hırpalamış gibiydi. Kedilerden biri ilerleyen günlerde bir cam kırılması ya da cama sertçe vurulması halinde hızla kendini güvenli bir yere saklamaya uğraşıyordu.

Üzerine korku yerleşmiş bir kediye uygulanacak en doğru çözüm, öncelikle korkunun kaynağını bulmak ve bu kaynağı ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bu arada sevgi en değerli tedavi aracıdır. Sevgi ve güven ortamı korku sahibi kediler için ciddi rahatlatıcı etkiye sahiptir. İlgisizlik ya da az sevgi hem bir stres kaynağı hem de korkuların besleyicisidir.

Tabii ki, her kedinin makul sayılacak ölçüde korkusu olacaktır. Bu onların doğasının bir gereğidir. Tüm doğaları çevreyi kontrol üzerine kurulmuştur. Bilmediği bir mekana giren kedi adımlarını dikkatle atar ve her kokuyu özenle değerlendirir. Ama bu doğal içgüdünün kediyi rahatsız edecek ölçüde uyarılması kalıcı korkuların başlangıcıdır.