Kısırlık belirtileri nelerdir

Kısırlık nedir
Kısırlık nedenleri
Kısırlık belirtileri
Kısırlık tedavisi

Kısırlıkla ilgili merak ettiğiniz her şey için lütfen bu konuyu iyice okuyun... Nedir bu kısırlık?, nedenleri nelerdir?

Çiftlerin çocuk sahibi olma arzularına ve düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Korunmayan çiftlerin yüzde 85'inde bir yıl içerisinde gebelik oluşması beklenir. İnfertilite yüzde 50- 60 oranında erkeğe ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

ERKEK KISIRLIĞINDA SOSYAL FAKTÖRLERİN ETKİSİ

Testiste gerçekleşen sperm üretim işlevi çevresel koşulara oldukça duyarlıdır. Uygun olmayan her koşuldan olumsuz olarak etkilenebilir.

Fast food'a dikkat!
Yüksek kolesterol spermin zar yapısını bozduğu için döllenme yeteneğini azaltır ve kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle “Fast Food” denilen aşırı yağlıKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları kolesterolü artırıcı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Sigara alkol gibi maddeler sperm kalitesini düşürür!
Çeşitli bilimsel çalışmalarla sigaranın kesin zararlı etkileri ispat edilmiştir ve özellikle sorunu olan hastaların kesinlikle sigarayı bırakmaları önerilir. Ayrıca sigara içilen ortamlarda bulunmaları da pasif içici olmalarını ve ortamın havasını solumaları yoluyla havada bulunan zehirli maddeleri solunum yoluyla alıp sperm üretimini olumsuz etkilemesini sağlar.

 

Yapılan araştırmalar haftada 60 ml. üzeri alkol kullanımının sperm üretimini olumsuz yönde etkilediği göstermiştir. Ayrıca steroidKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları antidepresanKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları sulfomidli bazı abtibiyotiklerKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da sperm kalitesiKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları hareketliliği ve üretimi için zararlı olabilmektedir.

Çalışma ortamı da kısırlık nedeni olabilir
İşi gereği zirai ilaçlarla yakın temas halinde bulunan kişilerde de kısırlık oranı yüksektir. Bu kişilerin önlem olarak çalışırken bir maske ile ağızlarını kapatmalarıKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları ilaçları solunum yoluyla alınarak zararlı olmalarını engellemektedir. Bu grup genellikle çitçilerden oluşmaktadır.

Kişilerin yine işi ya da rahatsızlığı nedeniyle fazlaca radyasyona maruz kalmalarıKısırlık Nedir?-Kısırlık Belirtileri-Korunma Yolları demir döküm fırınları ya da gıda fırını işçileri gibi aşırı sıcak ortamlarda çalışmaları da kısırlık nedeni olabilir.

Aşırı sıcak kısırlık nedeni
Aşırı sıcak her zaman sperm üretimini olumsuz etkiler. Kısırlık sorunu ile karşı karşıya olan erkeklere kesinlikle sıcak su banyoları ya da saunaları tavsiye etmeyiz. Ayrıca dar iç çamaşırları da aşırı sıcak oluşturduğu için testis damarlarının genişlemesi sonucu sperm kalitesini azaltabilir.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Erkek genital organlarında zarara yol açan bazı enfeksiyonlar sperm ilerlemesini (kanalları tıkayarak veya sperm hareketliliğini azaltarak) olumsuz yönde etkilediği için kısırlığa neden olabilir.