momentum diyeti nedir
momentum diyeti puan listesi
momentum diyet programı

Momentum diyeti yada ülkemizde diğer bilinen adıyla Sibel Can Diyeti;
Momentum diyeti

Weight Watchers şirketi,60’lı yılların başından beri Amerika ve Dünya çapında oldukça başarılı kilo verme programlarını belirlemekte ve bilimsel incelemelere tabi tutmaktadır.
Kendi adıyla anılan momentum diyetide kolay, sağlıklı ve hızlı zayıflamanın yanı sıra kaliteli yaşam sırlarını da beraberinde taşımaktadır.

Momentum diyetinin farklı versiyonları son 40 yıl boyunca denenmiş ve piyasaya sürülmüştür.

Ancak Weight Watchers şirketinin aynı zamanda bilimsel danışmanı olan Doktor Karen Miller Kovach tarafından keşfedilen Momentum diyeti ise şu ana kadar yapılmış olan en sağlam ve kaliteli Weight Watchers diyeti olarak bilinmektedir.
Doktor Kovach’a göre: “momentum diyet sisteminde, diyet süreci boyunca yenilecek olan besinlerin enerji yoğunluğu teste tabi tutularak sınıflandırılmıştır. Bu sayede diyetinizi uygularken bile herhangi bir açlık hissi taşımayacaksınız. Bu diyet sayesinde normal günlük hayatınızdaki yediğiniz yemek alışkanlıklarını terk etmeksizin daha küçük porsiyonlar tüketerek diyet yapabilme imkânınız bulunmaktadır.

Momentum diyet programı, uzun zamanlı kilo yönetimi ve tamamen sağlıklı yaşam tarzına odaklanmış bir diyet reçetesidir.

Weight Watchers diyetini uygulamak demek hiçbir şey yememek demek değildir. Sadece doğru yiyecekleri tüketerek kalori kontrolü sağlamanız ve bir zayıflama planı uygulamanız bu diyetin başarısı için yeterlidir.

 


Momentum Diyetinde Ne tür besinleri tüketebilirsiniz?

Momentum diyetinde yemek kısıtlaması veya yasaklaması gibi şeyler bulunmamaktadır. Bunun yerine her besinin kalori, yağ, lif (fiber) içeriklerinin yer aldığı bir tablo izlenmektedir. Her momentum diyet uygulayıcısının günlük aktivitesi ve yaşına göre, günlük olarak alabileceği bir toplam puan yer almaktadır. Bu toplam sınır geçilmedikçe diyetin uygulanmasında herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Bu puanlama sistemi zayıflama ile hangi besinlerden daha sağlıklı bir beslenme ve yemek tercihi yapılabileceği ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak:

1 kase brokoli: 0 Puan

1/2 kantalop: 2 Puan

1 küçük taneli fasulye: 5 Puan

1 porsiyon et (100 gram): 8 Puan

200 gram kızartılmış tavuk göğüsü: 3 Puan

1/4 kâse kremalı salata: 8 Puan

1 dilim ekmek: 2 Puan

100 gram çikolata: 4 Puan

1 külah vanilyalı dondurma: 4 Puan

Puan sistemi zayıflama yönteminin en avantajlı yönü, zayıflama hedeflerinize net ve nesnel ölçütler ve kriterler getirebilmesidir.

Momentum diyeti sistemi de denilen bu zayıflama ve diyet formülünde diyet izleyicileri aç kalmaktan imtina edilmelidir. Popkorn brokoli beyaz unlu pasta gibi yiyecekler “yeşil elmas” olarak tanımlanmakta ve diyet meraklılarının bunları yemesi teşvik edilmektedir.

Kaynak: diyetkilozayiflama.com