Penisilin

Penisilin
Penisilin Kullanımı
Penisilin Tehlikeleri Nelerdir

Penisilin Kullanımı
Penisilinler, bakteri öldürücü etkisi olan, kimi mantar çeşitlerinden elde edilen bir tür antibiyotiktir. Doğal yöntemlerle elde edilmiş olan penisilin “Benzil penisilin”dir. Bunun yanında günümüzde kullanılmakta olan penisilinlerin çoğu yarı yapay metotlarla hazırlanmaktadır. Penisilinler, bakterinin hücre duvarı yapısını bozarak etkili olmaktadır. Hızlı üreyen bakteriler penisilinlere karşı aşırı duyarlıdırlar. Penisilinler ağız vasıtasıyla alınırlarsa sindirim kanalında tam olarak emilme olayı gerçekleşmez. Emilmede meydana gelen bu aksaklıklar midenin asit yapısından ve bağırsaklarda bulunan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bunlar penisilin üzerinde bozucu etki gösterirler. Aç karnına tüketilen penisilinler çok daha çabuk ve kolayca emilirler. Bu sebeple penisilinleri yemeklerden yarım saat önce veya yemek yedikten 2 saat sonra almak daha faydalıdır. Penisilinler kas içine enjekte edildiklerinde veya damar içine zerk edildiklerinde de yüz oranında vücuda kazandırılır ve bu işlemlerle kısa müddette bütün bedene dağılma imkânı bulur.

Penisilinlerin güçlükle geçiş sağladığı yerler ise eklem sıvısı, beyin omurilik sıvısı, göz içi sıvıları, kalp ve akciğer zarı boşluğundaki sıvıdır. Fakat bu organlarda meydana gelen iltihabi durumlarda geçirgenlik özelliği artar. Bu özellik, tedavi yönünden çok önemlidir. Penisilin tedavisi gören kişi deri, akciğer, karaciğer, safra ve bağırsaklarında çok fazla oranda da penisiline rastlanır. Penisilin genelde vücuttan böbrekler yoluyla ve az bir miktarla da safra yolu ile atılır.
Bazı insanlarda penisiline karşı alerji durumu söz konusudur. Önceden penisiline karşı alerji göstermiş bir kimsenin bir daha penisilin kullanmaması gerekir. Zira penisiline alerjisi olan kişinin penisilin alması ile hayati tehlikeler ortaya çıkabilir. Bu sebeple penisilin yapılacağı zaman kesinlikle penislin alerjiniz varsa bildirmeniz gerekir.