Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi
Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi Nedir?
Kahvaltı ve Sağlıklı Beslenme

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak, şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlar ve vücüt, bünye buna giderek bağışıklık kazanır.

Doğru beslenmeyi uygulayabilmek için önce kötü, zararlı alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor. Bu alışkanlıklar ya doğumdan itibaren başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde anne, anneanne veya babaannenin birey üzerindeki etkisinden ya da okul hayatı, iş hayatı, reklam sektörünün çok gelişmesinden dolayı görsel etkilerden kaynaklanmış sadece karın doyurma amacı ile yapılan yanlış beslenme alışkanlıklarından mı?

Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek için hangi faktörlerin bizleri yanlış beslenme alışkanlığı kazandırdığını düşünmeliyiz. Bunlar;

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ne kadar az zamanınız olursa olsun ister meyve ile ister 1 dilim ekmek ya da 1 parça peynirle mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Uyandıktan 1 saat sonraya kadar kahvaltı etmeniz metabolizmanızın iyi çalışması için gereklidir.

Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz gıda maddelerinin protein, yağ ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltıda karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler (ekmek, yulaf) kesinlikle tüketilmelidir.