trafik haftası
trafik haftası etkinlikleri


Trafik haftası etkinlikleri

Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitiminin önemini vurgulamak, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine katkılarını arttırmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Günü, bugünü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Trafik Haftası tüm yurtta etkinliklerle kutlanıyor.

Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, bu hafta süresince; yayın organları, radyo, televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri öğretilir.

Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5-14 yaş arasındaki çocuklardır.

Bu nedenle Trafik Haftası’nda, özellikle ilkokullarda, öğrencilere trafik kuralları öğretilir. Trafik kazasına uğramamak için hafta boyunca öğrendiklerimizi hiç unutmayalım. Yürürken, karşıdan karşıya geçerken tüm trafik kurallarına uyalım.

TRAFİK HAFTASI - KONUŞMA

 

SEVGİLİ ARKADAŞLAR
Trafik denilince aklımıza taşıtlar gelir. Oysa trafik sadece taşıtlardan ibaret değildir. İnsanlar ve hayvanlar da trafiği oluşturan olgular içindedir. Taşıtların, insanların ve hayvanların yollar üzerindeki her türlü hareketlerine trafik diyoruz.


Hızla artan taşıt sayısıyla birlikte trafik sorunu da artmıştır. Ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazaları yüzünden hayatını kaybetmekte, binlercesi de sakat kalmaktadır. Trafik canavarıyla mücadele etmenin tek yolu trafik kurallarına uymaktır. Bilgisiz ve cahil insanlar, trafik kurallarına uymayarak ölen insan sayısının artmasına sebep olmaktadır.


Trafik Haftası, trafik kurallarının anlatılmasında önemli bir zaman dilimidir. Trafik kurallarını öğrenerek ve çevremizdeki insanlara öğreterek bu haftanın amacına ulaşmasına yardımcı olabiliriz.


İsterseniz uymamız gereken trafik kurallarından bazılarını hatırlayalım;


1. Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımında yürümeli.

2. Karşı kaldırıma yaya geçitlerinden geçmeliyiz.

3. Karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa ve tekrar sola bakarak eğer bir taşıt yoksa geçmeliyiz.

4. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmeliyiz.

5. Üst geçit olan yerlerde mutlaka üst geçitleri kullanmalıyız.

6. Taşıtlara asılmamalı, taşıtlar durmadan inip binmemeliyiz.

7. Taşıtların sağından inip binmeliyiz.

8. Taşıtların pencerelerinden kollarımızı ve başımızı dışarı çıkartmamalıyız.

9. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.

Hepinize kazasız güzel günler dilerim.

Kaynak: Ev ve Sınıf Etkinlikleri Antolojisi Kitabı